Menu Zamknij

Podsumowanie 2019 i plany na 2020

Od kilku lat ostatnie dni grudnia oraz pierwsze dni stycznia to dla mnie czas na refleksję nad tym co było, a także planowania tego czym chcę się zajmować w nadchodzącym roku.

Każdy z nas ma do wykorzystania taką samą ilość czasu i może to zrobić na wiele sposobów. Ważne jest to, aby robić te rzeczy, które zbliżają nas do realizacji naszych celów. Niestety bez dobrego planu wcale nie jest to takie łatwe. Pewnie każdy z Was znalazł się choć raz w sytuacji, że mimo wykonywania wielu pilnych zadań i kalendarza pękającego w szwach nie przybliżyliście się o krok do realizacji swoich planów.

Dlatego chciałbym Was zachęcić, aby z początkiem nowego roku wygospodarować choć chwilę na zastanowienie się nad tym dokąd zmierzacie, co udało Wam się osiągnąć do tej pory, a także jakie powinny być Wasze dalsze działania.

Oczywiście, jeśli czytacie ten wpis w innym miesiącu, to chciałbym abyście wiedzieli, że według mnie każdy moment jest dobry na określenie swoich celów oraz planu działania, aby je osiągnąć. Zatem koniec z wymówkami, zaczynamy działać mądrzej, aby miejsce, w którym się znajdujemy nie było tylko przypadkowym zbiegiem okoliczności, a lecz elementem przemyślanego planu, który z każdym kolejnym korkiem zbliża Was do realizacji  Waszych celi.

Poniżej chciałbym się z Wami podzielić moim podsumowaniem oraz planami na najbliższe miesiące.

Zanim zdradzę Wam czym będę się zajmować przez najbliższy rok, to chciałbym podzielić się podsumowaniem tego co udało mi się zrealizować w minionym roku.  W celu ułatwienia czytania podzieliłem je na następujące kategorie: Rozwój osobisty, Projekt Zdalne Warsztaty QA, Zdrowie, Rodzina.

Rozwój osobisty

Rok 2019 był dla mnie rokiem wielu wyzwań i częstego wychodzenia ze strefy komfortu, co w ogólnym podsumowaniu zaowocowało szybkiemu wzrostowi moich umiejętności oraz kompetencji.

Działania, które doprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem obecnie to między innymi (poniższa część wpisu nie jest afiliacją żadnych z wymienionych wydarzeń/produktów, lecz jedynie listą podjętych przeze mnie działań w roku 2019):

 1. Udział w konferencjach i meetup’ach.
  Byłem uczestnikiem między innymi na takich wydarzeniach jak Sekurak Hacking Party, KraQA, SkładQA, Gliwice Cybersecurity Meetup Group, OWASP Silesia, In2Security.
 2. Uczestnictwo w kursach.
  Jak widać po powyższym zestawieniu temat bezpieczeństwa tym roku szczególnie mnie zainteresował, stąd też w zestawieniu kursów nie mogło zabraknąć Testowania Bezpieczeństwa Web Aplikacji by Maciek Kofel.
  Inne kurs, których forma przekonał mnie do siebie to Selenium by Ela Sądel oraz Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze na przykładzie GitLab CI i Testów Automatycznych by Przemek Barański i Krzysiek Kijas.
 3. Przeczytane książki.
  Podczas czytania książek najbardziej lubię czytać wybrane rozdziały, które od razu wdrażam w życie. Zestawienie nie zawiera wszystkich książek jakie udało mi się przeczytać w 2019 roku i nie są to pozycje, które przeczytałem od deski do deski, ale niewątpliwie wywarły największy wpływ na mój rozwój. Należą do nich:
  Java. Rusz głową! Kathy Sierra, Bert Bates
  Selenium i testowanie aplikacji. Receptury. Unmesh Gundecha
  Selenium. Automatyczne testowanie aplikacji. Prashanth Sams
  Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty. Robert C. Martin
  Włam się do mózgu. Radek Kotarski
 4. Przeczytane artykuły.
  Poza książkami z pewnością dużo dłuższą listę stanowić będą przeczytane przeze mnie artykuły. Jednak do tej pory nie robiłem żadnego ich zbioru zatem teraz ciężko odtworzyć, które najbardziej mi się podobały. W 2020 roku planuję tą informacją dzielić się z osobami, które zapiszą się do naszego Newslettera, do czego każdego z Was gorąco zachęcam.
 5. Działalność wokół firmowej Gildii Testerów.
  Prowadzenie szkoleń z GITa oraz testów z obszaru bezpieczeństwa aplikacji www. Rozwój umiejętności z obszaru Selenium (automatyzacja testów www), Appium (automatyzacja testów mobile).
 6. Napisałem kilka pierwszych raportów z testów bezpieczeństwa.
 7. Powstanie grupy Zdalne Warsztaty QA.
  Powstanie zespołu ZWQA i wspólne tworzenie wartościowych treści dla wszystkich członków grupy. Więcej szczegółów poniżej.

Projekt Zdalne Warsztaty QA

Grupa powstała w 8 lipca 2019 w wyniku realizacji szalonego pomysłu jej twórców. 🙂
Feedback jaki od początku jej powstania od Was otrzymaliśmy przerósł nasze oczekiwania. 🙂

W imieniu całego zespołu ZWQA serdecznie dziękuję za zaufanie. A tak wyglądają statystyki Waszych dołączeń do grupy. 😉

Początkowo w inicjatywę zaangażowane były dwie osoby, moja żona i ja. 🙂 Jednak ze względu na tempo rozwoju  grupy bardzo szybko zdecydowaliśmy się na powiększenie ekipy ZWQA i do zespołu dołączyli wieloletni praktycy testowania, osoby zaangażowane w udział w zagranicznych projektach z obszaru QA, nasi przyjaciele Kasia Kluszczyńska oraz Piotrek Chmiel. 🙂

Zespół o tak mocnym składzie mógł sprawniej wcielać w życie wszelkie pomysły oraz realizować wyznaczone zadania.

Przełożyło się to na:

 • Publikację 7 filmików na kanale YouTube, które łącznie były wyświetlane 1618 razy.
 • Powstanie pierwszego webinaru, który ze względu na ilość treści jakie chcieliśmy Wam przekazać, został podzielony na dwie części i uczestniczyło w nim łącznie 48 osób oraz był wyświetlany na YouTube 686 razy.
 • Kody rabatowe dla członków grupy, które pozwoliły na zakup kursu po niższej cenie. Cieszymy się, że mogliśmy Wam polecić wartościowe materiały w konkurencyjnej cenie, a także nawiązać współpracę z ich autorami.
 • Early adopters i współpraca z jaktestowac.pl podczas beta testów ich najnowszego kursu. Efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania i z miłą chęcią jako ZWQA wydaliśmy naszą akredytację dla materiałów z kursu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze na przykładzie GitLab CI i Testów Automatycznych.
 • Akcja Bookcrossing. Aktualnie w obiegu jest jedna książka: Unmesh Gundecha, Selenium i testowanie aplikacji. Receptury. Wydanie II . Z niecierpliwością czekamy na informację o dalszej podróży książki. W przyszłości chcielibyśmy oddać ją na licytację w jakieś akcji charytatywnej np. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ciekaw jestem, czy Wam ten pomysł się podoba? 🙂 Jeśli ktoś chciałby swoją książkę dołączyć do akcji bookcrossing w ramach naszej grupy to również serdecznie zapraszamy. Czekamy na Wasz kontakt PRIV. 🙂
 • Pomoc indywidualna. Od początku trwania grupy udało nam się w prywatnych wiadomościach pomóc kilkudziesięciu osobą. Problemy z jakimi się do nas zgłaszaliście to przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, zadania rekrutacyjne, pomoc w tworzeniu CV oraz określenie priorytetów i planu nauki w obszarze QA.

Zdrowie

Ten temat trochę zaniedbywałem przez ostatnie lata, co dało się odczuć szczególnie jesienią. Pod koniec roku zadbałem nieco bardziej o swoją odporność, a także produktywność. Od zawsze miałem problem z porannym jedzeniem i pierwszy posiłek potrafiłem zjeść nawet ok.  godz. 14. Teraz codziennie rano piję kuloodporną kawę, która pomaga mi działać w lepszym skupieniu, a także zastępuje mi śniadanie.

Rodzina

To był rok pełen wyzwań dla naszej rodziny. Z jednej strony chcieliśmy, aby był to rok nieco bardziej spokojny i pełen wspólnego spędzania czasu.Z drugiej jednak strony chcieliśmy, aby każdy z nas potrafił odnaleźć miejsce na realizację swoich pasji i marzeń. Czy nam się to udało? Sam nie wiem…
Poniżej krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń w tym roku:

 • 26 marca na świat przyszła moja druga córeczka.
 • Spędziliśmy 9 miesięcy mieszkając w Krakowie.
 • W czerwcu zaliczyliśmy pierwszy wspólny wypad w góry i udało nam się zdobyć m.in. Polanę Rusinową. 🙂
 • Sprawdziliśmy, czy w październiku nie ma tłumów nad morzem. 😉  Mniejsze nadmorskie miejscowości w tym okresie wyglądają jak wyludnione osady.
 • Zwiedziliśmy ZOO w Gdańsku i Krakowie oraz sprawdziliśmy, czy w ciągu 20 lat zdążyło się coś zmienić w Akwarium Gdyńskim. 🙂
 • Nasza starsza, 3 letnia córka odkryła swoją pierwszą pasję jaką jest taniec. Ma za sobą pierwszy występ w grupie Entliczki, który odbył się na początku grudnia z okazji Mikołajek.

Plany na rok 2020

Plany na rok 2020 polegały przede wszystkim na nadaniu celom priorytetów, określeniu co jest dla mnie ważne i skupieniu się na realizacji tych najważniejszych celów. Cała reszta będzie musiała poczekać. Poniżej znajdziecie więcej szczegółów.

Rozwój osobisty

Chciałbym przede wszystkim, aby rok 2020 był nie gorszy od poprzedniego. Zamierzam nadal rozwijać swoje kompetencje i stawiać przed sobą nowe wyzwania.

Co zaplanowałem na rok 2020?
Zobaczcie sami:

 1. Udział w konferencjach i meetup’ach.
  Jeszcze nie określiłem listy konferencji, na których muszę być w tym roku. Wiem na pewno, że nadal będę śledzić działalność społeczności zajmującej się rozwojem z obszaru security. Inne interesujące mnie tematy to testowanie API oraz automatyzacja testów.
 2. Uczestnictwo w kursach.
  W planach mam dalszy rozwój w zakresie testów bezpieczeństwa, a także chciałbym podszlifować swoje umiejętności programistyczne przydatne przy pisaniu testów API oraz UI. W grudniu wykupiłem też roczny kurs eTutor do nauki języka angielskiego, bo chciałbym również w tym temacie wkroczyć na wyższy level. 🙂
 3. Książki.
  Aby nie powielać tytułów z 2019 roku, do których na pewno będę zaglądać również w roku 2020 dodam jeszcze kilka pozycji, które czekają w kolejce na to, aby rozpocząć wspólną przygodę po świecie IT. 😉
  Bezpieczeństwo aplikacji webowych. Praca zbiorowa zespołu Sekuraka i innych gości do bezpieczeństwa
  Cisza w sieci. Michał Zalewski
  Splątana sieć. Przewodnik po bezpieczeństwie nowoczesnych aplikacji WWW.  Michał Zalewski
 4. Artykuły.
  W tym roku chcę stworzyć listę najciekawszych artykułów, które udało mi się przeczytać. Do tego celu zamierzam wdrożyć Evernote. Jestem ciekaw, czy są tu osoby, które zarządzają w ten sposób swoimi notatkami? 🙂
 5. Audiobooki i podcasty.
  Mam listę książek odnośnie samorozwoju, którą chciałbym przeczytać, lecz ciągle brakuje mi czasu. Zatem w tym roku zamierzam wypróbować audiobooki. Jeśli chodzi o podcasty to jakiś czas temu słuchałem Michała Szafrańskiego, u którego gościło sporo ciekawych ludzi, mi.in. twórca Nozbe Michał Śliwiński. 🙂 Teraz słucham starszych podcastów od Maćka Aniserowicz, Bogusza Pękalskiego i staram się być w miarę na bieżąco z podcastem Szkoły Security Maćka Kofela. Macie coś fajnego jeszcze do polecenia? 🙂

Zdalne Warsztaty QA

Rozwój działalności grupy Zdalne Warsztaty QA to mój cel nr 1 na rok 2020. Wierzę, że projekt ten może dostarczyć zarówno mnie jak i Wam dużo wartości i dobrych treści.

Poniżej lista działań, które chciałbym wraz z zespołem ZWQA zrealizować w ciągu najbliższych 12-tu miesięcy

 • Rozwój kanału YouTube. Aktualnie pracujemy nad tym, aby opublikować dla Was kolejny cykl materiałów.
 • Kolejne webinary. Nowy rok to najlepszy czas, aby ustalić tematykę naszego kolejnego spotkania.  Chcemy, aby tych spotkań było możliwie jak najwięcej w ciągu roku, a także aby ich wartość merytoryczna była jak najlepsza.
 • Kody rabatowe dla członków grupy. Jesteśmy otwarci na kolejne współprace z twórcami kursów. Zarówno w przeprowadzaniu beta testów materiałów kursowych jak i wydaniu naszej akredytacji i udostępnienia wyjątkowej oferty dla członków grupy Zdalne Warsztaty QA.
 • Akcja Bookcrossing. Dajemy szansę na rozwój tej akcji w 2020 roku. Po cichu liczymy na to, że uda się przekazać książkę, która jest w obiegu jak największej liczbie osób, a następnie w 2021 oddać na licytację WOŚP. Może znajdą się też chętni, którzy zechcą inne książki dołączyć do tej akcji. 🙂
 • Merytoryczne wpisy na blogu. Chcemy poruszać tutaj tematy z obszaru QA, które będą szerzyć stosowanie dobrych praktyk w codziennej pracy.
 • Kurs Narzędzia Sprytnego Testera (NST). W 2019 roku dostaliśmy od Was wiele informacji o problemach z jakimi borykacie się na początku kariery testera. Jak dobrze wiecie czasy, gdy posiadanie certyfikatu ISTQB otwierało wrota do świata IT odeszły w zapomnienie. Na rynku jest coraz większa konkurencja, lecz zapotrzebowanie na specjalistów nie maleje. Trzeba jednak być świadomym tego, że rynek potrzebuje ludzi, którzy poza kilkoma regułkami posiadają również umiejętności. W dzisiejszych czasach najczęściej spotykam się z dwoma problemami osób na początku kariery: jak dostać pierwszą pracę, a także czego się uczyć aby przestać być juniorem (czasem osoby pomimo kilkuletniego doświadczenia w projekcie nadal nie posiadają wiedzy większej niż na początku kariery) . W ubiegłym roku wraz z resztą ekipy ZWQA świadczyliśmy pomoc indywidualną osobą, które do nas napisały i pomagaliśmy im zwiększyć swoje szanse na rynku IT. W tym roku chcielibyśmy tą pomoc udostępnić większej liczbie osób i planujemy wydać pierwszy kurs, w którym pokażemy Wam jak stać się atrakcyjniejszym kandydatem, a także jak zrobić kolejny krok w Waszej karierze. O szczegółach tego projektu będę Was informować na bieżąco.

Zdrowie

W tym obszarze zamierzam przede wszystkim wykonać wszystkie zaległe badania, a także zadbać o poprawę kondycji fizycznej. Może jest tu ktoś z Katowic chętny na squash lub wspólne wypady na narty do Szczyrku? 🙂

Rodzina

Mam nadzieję, że ten rok będzie dla mojej rodziny spokojniejszy od poprzedniego. Bez żadnych przeprowadzek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. 🙂 Nadal chcemy, aby każdy z nas miał czas na rozwój siebie, poszukiwanie nowych pasji oraz realizację marzeń. Jednocześnie, w tym codziennym zabieganiu i natłoku obowiązków, chcemy znaleźć czas na wspólne spędzanie wolnego czasu.

Aby to wszystko co napisałem powyżej nie pozostało tylko górnolotną ideą, poniżej lista celów jakie z moją rodziną wspólnie chcielibyśmy osiągnąć:

 • Wspólne wycieczki rowerowe. Aby umożliwić realizację tego celu jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dwuosobowej przyczepki rowerowej. Już nie mogę doczekać się pierwszych testów. Takie wycieczki zawsze łączą się u nas ze wspaniałym piknikiem i mnóstwem łakoci przygotowanych przez żonę. 😉
 • Zwiedzanie ZOO. Powoli lista ZOO w Polsce zaczyna nam się kurczyć, zatem niedługo będziemy musieli rozszerzyć ją o kolejne kraje lub dodać inne obiekty np. te z listy UNESCO. 🙂
 • Wspólny urlop. Już dziś wiemy, że w tym roku również musimy pojawić się nad morzem. Nie ustaliśmy tylko jeszcze, czy pozostajemy wierni Bałtykowi, czy sprawdzimy jak wyglądają wakacje z dziećmi w innych rejonach Europy. 😉
 • 10 weekendów w podróży po Polsce. To nasz nowy pomysł. Chcielibyśmy w tym roku częściej wspólnie ładować akumulatory i przy okazji zobaczyć jak rozwija się nasz piękny kraj. 🙂 Jeśli macie jakieś ciekawe propozycje to z chęcią przeczytam o nich w komentarzach. 🙂

Jeśli udało się Wam dotrzeć do tego miejsca wpisu, to jest mi niezmiernie miło, że poświęciliście swój czas na to, aby przeczytać co chciałbym Wam przekazać. Już dziś wiem, że za rok z chęcią wrócę do tych  treści, aby sprawdzić ile z tych zaplanowanych przeze mnie rzeczy udało się zrealizować.  Na koniec chciałbym życzyć Ci udanego roku 2020, pełnego sukcesów i realizacji ustalonych celów .

Do usłyszenia niebawem! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *